İşlem Rehberi

İşlem Rehberi, tüm NativeSpot yayıncılarımızın reklam platformları için geçerlidir. Teknik adımları ise yayıncılarımızdan Webrazzi’nin reklam platformundan örnekler vererek düzenledik. Diğer yayıncılarımızın reklam platformlarında da aynı işlemleri burada belirtilen şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Üye Olma

Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri inceleyerek analiz eden lider teknoloji bloguna doğal reklam vermek isteyen reklamverenler, https://webrazzi.nativespot.com/ adresine girerek sağ üstte yer alan ‘Reklam Ver’ butonuyla üyelik formuna ulaşabilir.

Reklam formunun en altından ulaşılabilecek olan Kullanıcı Sözleşmesi’ni okuyup kabul eden reklamverenler, hesap adı, e-posta adresi ve şifre bilgilerini sisteme girip üyelik işlemini tamamlayabilir. Üyeliğin aktif olması için reklamverenin girmiş olduğu e-posta adresine düşen aktivasyon e-postasındaki ‘Hesabımı Onayla’ tıklaması gerekir.

Giriş Yapma

https://webrazzi.nativespot.com/ adresinde sağ üstte bulunan ‘Giriş Yap’ butonuna tıklayan reklamveren, daha önce girmiş olduğu e-posta adresi ve belirlemiş olduğu şifre ile platforma giriş yapabilir.

Şifresini unutan reklamverenler ise ‘Giriş Yap’ butonunun üzerinde bulunan ‘şifremi unuttum’ seçeneğini kullanarak şifrelerini kendilerine gelen e-posta aracılığıyla sıfırlayabilirler.

Üst Menü / Hesabım

Hesaplarına giriş yapan reklamverenler (kullanıcılar), sağ üst tarafta e-posta adresleri ve hesap bakiyelerinin yer aldığı alana tıklayarak açılan menüde;

 1. Hesap bilgilerini görebilir

 2. Fatura bilgilerini girebilir ve dilediği zaman değiştirebilir

  Bu alanda reklamveren fatura adresini, bireysel ya da kurumsal olarak kaydedebilir.
 3. Bakiye sayfasına gidebilir

  Bu alanda reklamveren mevcut bakiyesini görebilir, geçmiş bakiye yüklemelerini kontrol edebilir ve kredi kartı ile online olarak yeni bakiye yüklemesi yapabilir.
 4. Şifrelerini değiştirebilirler

  Bu alanda reklamveren mevcuttaki şifresini de girmek suretiyle şifresini güncelleyebilir.

  Reklamverenler aynı zamanda üst menüde en sağ tarafta yer alan ‘Hesabım’ ile de aynı alana ulaşabilirler. Hesabım sayfası https://webrazzi.nativespot.com/account altında yer alır.
 5. Kampanya oluştur En az 100 TL (+KDV) bakiyesi bulunan reklamveren diledikleri zaman ana menüdeki ‘Kampanya Oluştur’ butonuna tıklayarak ya da https://webrazzi.nativespot.com/campaign/create adresine giderek yeni kampanya oluşturabilirler.

  Kampanya oluşturma adımında reklamverenlerin aşağıdaki bilgileri girmeleri beklenir;

  1- Kampanya Adı: Kampanyanın yönetim panelinde anılacağı isim
  2- Reklamveren ya da Marka Adı: Kampanyanın hangi marka ya da şirket için olduğu bilgisi

  Bu iki adımın ardından reklamverenler reklam alanı hakkındaki bilgileri girer;

  3- Başlık: Reklamın son kullanıcının göreceği şekilde başlığı
  4- Link: Reklamın yönleneceği web adresi
  5- Açıklama: Reklamın son kullanıcının göreceği şekilde açıklama metni
  6- Görsel: Reklamın son kullanıcının göreceği şekilde görseli

  Bu bilgilerin ardından reklamverenin bir kontrol daha yapabilmesi adına reklam Webrazzi.com adresinde yani yayıncıda gözükeceği şekilde ön izlemesi yapılır. Reklamveren isterse aynı kampanya altında birden çok reklam oluşturabilir, tüm reklamlar eşit ağırlıkta ve dönüşümlü olarak yayınlanır.

  Reklamverenden son olarak şu bilgleri girmesi beklenir;

  7- Platform: Reklamın hangi platformundan yayıncı mecrayı (Webrazzi.com) ziyaret eden son kullanıcıları gösterileceği seçilir.
  8- Bütçe: Kampanya için mevcut bakiyeden ne kadarlık bir bölümün ayrılacağı seçilir.
  9- Kampanya Tarihleri: Kampanyanın başlangıç ve bitiş tarihleri seçilir.

  Reklamveren kampanyasını oluşturduktan kampanya içeriği yayıncı tarafından kontrol edilir ve Kullanıcı Sözleşmesi'ne veya hukuka aykırılık yoksa belirlediği tarihte yayına başlar. Reklamveren e-posta yoluyla bilgilendirilir.
 6. Kampanyaları Görüntüleme Reklamveren ayrıca ana menüde yer alan ‘Kampanyalarım’ altında geriye dönük olarak tüm kampanyaları listeleyebilir, kampanyaların içerik onayından geçip geçmediğini ya da aktif olup olmadığını görebilir, kampanya isimlerinin üzerine tıkladığındaysa aşağıdaki bilgilere ulaşabilir;

  1- Toplam gösterim
  2- Toplam tıklama
  3- CTR değeri
  4- Yayın bedeli
  5- Toplam harcama

  Ayrıca reklamveren kampanya ismini tıklayarak ulaştığı bu detay sayfasında kampanyayı durdurabilir ya da yeni reklamlar ekleyebilir. Son olarak yukarıda 5 maddede listelenen tüm bilgiler sayfanın orta-üst kısmında yer alan alandan tarih aralığı seçilerek filtrelenebilir.

 7. Kişisel Verilerinizin Korunması Kişisel verilerinizin korunmasına ilişkin gizlilik kurallarımızın yer aldığı Gizlilik Politikası'na buradan erişebilirsiniz.
 8. Uyuşmazlıkların Çözümü Uyuşmazlık durumunda Kullanıcı Sözleşmesi’ndeki çözüm mekanizmalarına başvurabilirsiniz.